top of page
Blog S láskou k prvním krůčkům

Vítejte na blogu

S láskou k prvním krůčkům

Jsem poradkyně psychomotorického vývoje, laktační poradkyně a instruktorka kojeneckých masáží.

Lucie Pátá

Co byste měli vědět o dudlíku

Aktualizováno: 17. 5. 2024

Potřebuje kojené dítě dudlík? 

Je v pořádku ho používat při kojení?

Jaký vliv má na orofaciální vývoj dítěte?


Dudlík

Maminčino prso pro miminko znamená víc než jen zdroj potravy. Znamená teplo, uklidnění, fyzickou přítomnost a kontakt s maminkou. Ne nadarmo se tedy dudlíku říká “šidítko”...


Má dudlík vliv na výlučnou délku kojení?


Touto otázkou se zabývala řada studií, ale zatím z nich nevyplývá jednoznačný závěr.


Observační studie (= výzkumníci jsou jen pozorovatelé) ukazují, že při používání dudlíku dochází častěji k předčasnému ukončení kojení. Není z nich ale zřejmé, zda je to způsobené právě používáním dudlíku, nebo je skutečná příčina někde jinde.


Randomizované kontrolní studie (= výzkumníci náhodně vyberou, která miminka budou dudlík používat, a která ne) žádnou souvislost neprokazují. Proběhlo jich ale jen velmi málo a vstupovaly do nich matky se silným odhodláním kojit, což hraje pro udržení kojení zásadní roli.


Co si z toho vzít?


Používání dudlíku může způsobit obtíže s kojením a přispět k jeho předčasnému ukončení. Pokud jste silně odhodlaná kojit, pak Vás ale tyto obtíže pravděpodobně nezastaví a zvládnete je překonat.


Kdy JE použití dudlíku v pořádku?


  • když je miminko zvyklé cucat si palec (nebo jiný prst). Paleček v ústech dítěte totiž umí napáchat velkou neplechu a nesmírně špatně se odvyká. Je tvrdý a buclatější, dítě ho má neustále “po ruce” (doslova). Pokud tedy má Vaše děťátko tento zlozvyk, je vhodné mu dudlík nabídnout jako náhražku. Zároveň ale doporučuji vysledovat, v jakých situacích se paleček do pusinky vloudí. Často to bývá nervozita, stres, hlad,... Nasledujte si to, a zkuste s jednotlivými scénáři pracovat a potřeby miminka naplnit jiným způsobem;

  • během náročné situace, když kojení není možné (např. jízda autem). Použití dudlíku by se nemělo démonizovat. Nejde jen o miminko, ale i o pohodu maminky. A proto pokud si představíme nějakou náročnou situaci, jako třeba jízdu autem, kdy maminka jede s miminkem sama a nemá jinou možnost, je určitě vhodné dudlík použít. Protože řvoucí miminko na každém semaforu na bezpečnosti jízdy opravdu nepřidá.


Kdy naopak použití dudílku vhodné NENÍ?


  • Dudlík by se neměl miminku nabízet v době, kdy kojení ještě není plně zaběhnuté a bez problémů (tj. minimálně ne dříve než na konci šestinedělí, ideálně později). Přisávání se a sání dudlíku vs. bradavky se diametrálně liší. Dítě, které ještě nemá kojení zaběhnuté, se může na bradavku přisát “dudlíkovým” přisátím, čímž:

    • může poranit bradavku => bolestivá prsa;

    • nemusí vysát tolik mléka, což je pro mozek maminky signál pro snížení produkce mléka. Následovat tedy může pokles laktace, který může vyústit až v předčasné ukončení kojení.

  • Dudlík také může:

    • uměle prodlužovat přirozené intervaly kojení (miminko se neprobudí, ale “ududlá” k dalšímu spánkovému cyklu); a 

    • skrýt signály miminka ke kojení;

což opět může vést k poklesu laktace a předčasnému ukončení kojení.


  • Dudlík také není vhodné používat u dětí starších víc než 1 rok, a to z důvodu:

    • zvýšené pravděpodobnosti opožděného vývoje řeči; a 

    • možnému ovlivnění tvaru, růstu a vývoje mléčných zubů, úst a čelistí.


Vliv dudlíku na vývoj chrupu

Zdroj obrázku: Dra. Simone Di Fiore a @dentistakids, facebook.com


  • Dudlík se bohužel používá i jako univerzální utěšovadlo na jakýkoli projev miminka. Tzn. miminko si postěžuje, šup a už má v pusince dudlík (prakticky tedy 24/7).  Takový přístup opravdu v pořádku není (kojení a orofaciální vývoj stranou), protože nehledí na skutečné potřeby miminka. Namísto zjištění důvodu nespokojenosti miminka a naplnění jeho potřeb se vše “vyřeší” dudlíkem. A nejde jen o základní lidské potřeby, ale stejně tak o emoční vývoj dítěte.


Dudlík jako prevence SIDS?


Některé studie doporučují používání dudlíku během spánku miminka jako možnou prevenci SIDS (Syndromu náhlého úmrtí kojence).


Zatím však nejsou k dispozici žádné randomizované studie, které by to potvrdily. 


Jako nejlepší prevence SIDS se zatím považuje: kojení na požádání, spaní s miminkem v jedné místnosti (minimálně do 6 měsíců věku), miminko spící ve spacím pytli, nikoli zavinovačce, kurz první pomoci a monitor dechu.

 

Líbí se Vám příspěvek?

Přihlaste se k odběru dalších tipů a informací o kojení

a psychomotorickém vývoji miminek!


 

Závěr


Na závěr bych chěla dodat, abyste tento příspěvek brali jako informační. Tedy jako způsob seznámení se s klady a zápory používání dudlíku.


Používání dudlíku nikomu nezakazuji (zároveň ale určitě nedoporučuji), jenom uvádím rizika jeho používání související s mým oborem. Rozhodnutí je na každém rodiči.


 

ZDROJE:

  1. Buccini, Gabriela dos Santos, et al. "Pacifier use and interruption of exclusive breastfeeding: Systematic review and meta‐analysis." Maternal & Child Nutrition 13.3 (2017): e12384.

  2. Jaafar, Sharifah Halimah, et al. "Effect of restricted pacifier use in breastfeeding term infants for increasing duration of breastfeeding." Cochrane Database of Systematic Reviews 8 (2016).

  3. Tolppola, Olli, et al. "Pacifier use and breastfeeding in term and preterm newborns—a systematic review and meta-analysis." European Journal of Pediatrics 181.9 (2022): 3421-3428.

  4. Buccini, Gabriela, Rafael Pérez-Escamilla, and Sonia I. Venancio. "Routine pacifier use in infants: Pros and cons." Jornal de Pediatria 95 (2019): 619-621.

  5. Schmid, Karin Michèle, et al. "The effect of pacifier sucking on orofacial structures: a systematic literature review." Progress in orthodontics 19 (2018): 1-11.

  6. Wellington, Laura, and Shailendra Prasad. "Should breastfeeding babies be given pacifiers?." (2012).

  7. Ponti, M., Canadian Paediatric Society, and Community Paediatrics Committee. "Recommendations for the use of pacifiers." Paediatrics & Child Health 8.8 (2003): 515-519.

  8. Aarts, Clara, et al. "Breastfeeding patterns in relation to thumb sucking and pacifier use." Pediatrics 104.4 (1999): e50-e50.

  9. Section on Breastfeeding, et al. "Breastfeeding and the use of human milk." Pediatrics 129.3 (2012): e827-e841.

Líbil se Vám příspěvek? Sledujte mě na Instagramu!

bottom of page