Co byste měli vědět o dudlíku
- Lucie Pátá
- 2. 3. 2024
- Minut čtení: 4
Aktualizováno: 17. 5. 2024
Potřebuje kojené dítě dudlík?
Je v pořádku ho používat při kojení?
Jaký vliv má na orofaciální vývoj dítěte?

Maminčino prso pro miminko znamená víc než jen zdroj potravy. Znamená teplo, uklidnění, fyzickou přítomnost a kontakt s maminkou. Ne nadarmo se tedy dudlíku říká “šidítko”...
Má dudlík vliv na výlučnou délku kojení?
Touto otázkou se zabývala řada studií, ale zatím z nich nevyplývá jednoznačný závěr.
Observační studie (= výzkumníci jsou jen pozorovatelé) ukazují, že při používání dudlíku dochází častěji k předčasnému ukončení kojení. Není z nich ale zřejmé, zda je to způsobené právě používáním dudlíku, nebo je skutečná příčina někde jinde.
Randomizované kontrolní studie (= výzkumníci náhodně vyberou, která miminka budou dudlík používat, a která ne) žádnou souvislost neprokazují. Proběhlo jich ale jen velmi málo a vstupovaly do nich matky se silným odhodláním kojit, což hraje pro udržení kojení zásadní roli.
Co si z toho vzít?
Používání dudlíku může způsobit obtíže s kojením a přispět k jeho předčasnému ukončení. Pokud jste silně odhodlaná kojit, pak Vás ale tyto obtíže pravděpodobně nezastaví a zvládnete je překonat.
Kdy JE použití dudlíku v pořádku?
když je miminko zvyklé cucat si palec (nebo jiný prst). Paleček v ústech dítěte totiž umí napáchat velkou neplechu a nesmírně špatně se odvyká. Je tvrdý a buclatější, dítě ho má neustále “po ruce” (doslova). Pokud tedy má Vaše děťátko tento zlozvyk, je vhodné mu dudlík nabídnout jako náhražku. Zároveň ale doporučuji vysledovat, v jakých situacích se paleček do pusinky vloudí. Často to bývá nervozita, stres, hlad,... Nasledujte si to, a zkuste s jednotlivými scénáři pracovat a potřeby miminka naplnit jiným způsobem;
během náročné situace, když kojení není možné (např. jízda autem). Použití dudlíku by se nemělo démonizovat. Nejde jen o miminko, ale i o pohodu maminky. A proto pokud si představíme nějakou náročnou situaci, jako třeba jízdu autem, kdy maminka jede s miminkem sama a nemá jinou možnost, je určitě vhodné dudlík použít. Protože řvoucí miminko na každém semaforu na bezpečnosti jízdy opravdu nepřidá.
Kdy naopak použití dudílku vhodné NENÍ?
Dudlík by se neměl miminku nabízet v době, kdy kojení ještě není plně zaběhnuté a bez problémů (tj. minimálně ne dříve než na konci šestinedělí, ideálně později). Přisávání se a sání dudlíku vs. bradavky se diametrálně liší. Dítě, které ještě nemá kojení zaběhnuté, se může na bradavku přisát “dudlíkovým” přisátím, čímž:
může poranit bradavku => bolestivá prsa;
nemusí vysát tolik mléka, což je pro mozek maminky signál pro snížení produkce mléka. Následovat tedy může pokles laktace, který může vyústit až v předčasné ukončení kojení.
Dudlík také může:
uměle prodlužovat přirozené intervaly kojení (miminko se neprobudí, ale “ududlá” k dalšímu spánkovému cyklu); a
skrýt signály miminka ke kojení;
což opět může vést k poklesu laktace a předčasnému ukončení kojení.
Dudlík také není vhodné používat u dětí starších víc než 1 rok, a to z důvodu:
zvýšené pravděpodobnosti opožděného vývoje řeči; a
možnému ovlivnění tvaru, růstu a vývoje mléčných zubů, úst a čelistí.
Zdroj obrázku: Dra. Simone Di Fiore a @dentistakids, facebook.com
Dudlík se bohužel používá i jako univerzální utěšovadlo na jakýkoli projev miminka. Tzn. miminko si postěžuje, šup a už má v pusince dudlík (prakticky tedy 24/7). Takový přístup opravdu v pořádku není (kojení a orofaciální vývoj stranou), protože nehledí na skutečné potřeby miminka. Namísto zjištění důvodu nespokojenosti miminka a naplnění jeho potřeb se vše “vyřeší” dudlíkem. A nejde jen o základní lidské potřeby, ale stejně tak o emoční vývoj dítěte.
Dudlík jako prevence SIDS?
Některé studie doporučují používání dudlíku během spánku miminka jako možnou prevenci SIDS (Syndromu náhlého úmrtí kojence).
Zatím však nejsou k dispozici žádné randomizované studie, které by to potvrdily.
Jako nejlepší prevence SIDS se zatím považuje: kojení na požádání, spaní s miminkem v jedné místnosti (minimálně do 6 měsíců věku), miminko spící ve spacím pytli, nikoli zavinovačce, kurz první pomoci a monitor dechu.
Líbí se Vám příspěvek?
Přihlaste se k odběru dalších tipů a informací o kojení
a psychomotorickém vývoji miminek!
Závěr
Na závěr bych chěla dodat, abyste tento příspěvek brali jako informační. Tedy jako způsob seznámení se s klady a zápory používání dudlíku.
Používání dudlíku nikomu nezakazuji (zároveň ale určitě nedoporučuji), jenom uvádím rizika jeho používání související s mým oborem. Rozhodnutí je na každém rodiči.
ZDROJE:
Buccini, Gabriela dos Santos, et al. "Pacifier use and interruption of exclusive breastfeeding: Systematic review and meta‐analysis." Maternal & Child Nutrition 13.3 (2017): e12384.
Jaafar, Sharifah Halimah, et al. "Effect of restricted pacifier use in breastfeeding term infants for increasing duration of breastfeeding." Cochrane Database of Systematic Reviews 8 (2016).
Tolppola, Olli, et al. "Pacifier use and breastfeeding in term and preterm newborns—a systematic review and meta-analysis." European Journal of Pediatrics 181.9 (2022): 3421-3428.
Buccini, Gabriela, Rafael Pérez-Escamilla, and Sonia I. Venancio. "Routine pacifier use in infants: Pros and cons." Jornal de Pediatria 95 (2019): 619-621.
Schmid, Karin Michèle, et al. "The effect of pacifier sucking on orofacial structures: a systematic literature review." Progress in orthodontics 19 (2018): 1-11.
Wellington, Laura, and Shailendra Prasad. "Should breastfeeding babies be given pacifiers?." (2012).
Ponti, M., Canadian Paediatric Society, and Community Paediatrics Committee. "Recommendations for the use of pacifiers." Paediatrics & Child Health 8.8 (2003): 515-519.
Aarts, Clara, et al. "Breastfeeding patterns in relation to thumb sucking and pacifier use." Pediatrics 104.4 (1999): e50-e50.
Section on Breastfeeding, et al. "Breastfeeding and the use of human milk." Pediatrics 129.3 (2012): e827-e841.