top of page
Blog S láskou k prvním krůčkům

Vítejte na blogu

S láskou k prvním krůčkům

Jsem poradkyně psychomotorického vývoje, laktační poradkyně a instruktorka kojeneckých masáží.

Lucie Pátá

Nepříjemné nalití prsou a co s ním

Aktualizováno: 17. 5. 2024

Jste pár dnů nebo týdnů po porodu a máte prsa napjatá, zatvrdlá, oteklá až bolestivá? Bojíte se zánětu? V tomto příspěvku se dozvíte, proč k nalití prsou dochází a jak si s ním poradit.


Bolestivé nalití prsů

Proč dochází k nalití prsou?


Po porodu miminka a placenty dochází v těle maminky k velkým hormonálním změnám. Hladina placentárního hormonu progesteronu, který doposud držel sekreci a tvorbu mléka na uzdě, prudce klesá, a naopak stoupá hladina hormonu prolaktinu, který je zodpovědný za tvorbu mléka. Společně s dalším hormonem oxytocinem, který je zodpovědný za vypuzování mateřského mléka, tak tvoří důležitou dvojici pro kojení.


Kdy dochází k nalití prsou?


Typické nalití prsou přichází do 3-5 dnů po porodu, a to z důvodu roztažení cév krevního řečiště a lymfatického systému a zpomalení oběhu. K tomu dochází právě díky poklesu hladiny progesteronu, který souvisí s porodem placenty. 


Existují ale i výjimky, kdy dochází k tzv. opožděné laktogenezi (cca 9.-10. den po porodu), a to např. u žen se zadrženou placentou, císařským řezem, cukrovkou či nadměrným stresem při porodu.  


Kvůli nalití prsou, tedy něčemu, co můžeme fyzicky vidět i vnímat, si mnoho žen mylně myslí, že právě přišel TEN moment, kdy se jim dostavilo mléko. S mlékem už ale každá žena přichází do porodnice, a každé ženě se už také mateřské mléko v prsou vytváří od 16. týdne těhotenství (viz článek Musí se na mléko čekat?).


K nalití prsou dochází, když Vaše tělo přechází z první fáze latkace (která začíná právě během těhotenství) do fáze druhé. Vaše tělo se připravuje na zvýšení produkce mléka tím, že posílá více krve a lymfy do prsou. To vede ke zvýšenému objemu tekutiny v prsou, což může způsobit otok, pnutí, bolest,...


Nalitá prsa můžete mít ale i v případě, pokud jste se rozhodla odstavit miminko ze dne na den, nosíte těsné oblečení (podprsenku), odsáváte víc než je třeba, nebo máte například spavější miminko nebo nadměrnou produkci mléka.


Co s nalitými prsy můžu udělat?


Pokud jsou prsa nalitá a tvrdá, miminko se na ně hůře přisává a je tak větší šance, že dojde k nějakému poranění bradavek. Navíc, pokud se mléko z prsou neodvádí často a zůstává v nich, Vaše tělo dostává signál, že není třeba tvořit tolik mléka, čímž se může tvorba mléka začít snižovat.


Máte-li prsa tvrdá, lesklá nebo hrudkovatá, zde je několik tipů, co můžete dělat:


PŘED KOJENÍM



  • prsa si můžete i nahřát teplým obkladem, ručníkem nebo např. ve sprše;


  • trochu mléka odstříkat, a to

    • ručně (doporučuji) - jakmile se spustí let-down reflex (pocítíte štipkání, mravenčení nebo píchání v prsou), začněte stlačovat prsa. Prsty a palec jedné ruky (nebo obou) položte kolem prsa (palec je nahoře, ostatní prsty dole). Palec umístěte ne k bradavce, ale dál, ideálně za dvorec. Jemně stlačte prsty (nejen proti sobě, ale i směrem dovnitř, k hrudníku). Palcem po prsou nijak nehýbejte.

    • nebo odsavačkou.

Jak ruční odstříkání, tak odsávání odsavačkou provádějte pouze do úlevy, tedy nikoli do pocitu prázdných prsou. Pokud byste odsávala příliš, zvýšila by se produkce mléka a nalití prsou by se mohlo zhoršit.


PŘI KOJENÍ


  • důležité je kojit tzv. na požádání, tzn. kdykoli, kdy miminko projeví o kojení zájem. A jak to poznat?


Jak poznat, že miminko má hlad

Zdroj obrázku: MUDr. Mydlilová, Anna. Kojeni.cz: Příznaky hladu a sytosti [online]. 31.7.2019 [cit. 2024-04-16]. Dostupné z: http://www.kojeni.cz/wp-content/uploads/2019/09/podnety-krmeni-znaky-hladu.pdf


Pokud už cítíte, že máte prsa nalitá, pak kojení nabízejte, i když si třeba miminko zrovna o prso "neříká", tzn. klidně každou hodinu. Při každém kojení se také snažte střídat prsa (jakmile miminko dokončí kojení na jednom prsu, nabídněte druhé).


  • ujistěte se, že je mimiko k prsu hluboce přisáté -> v pusince má velkou část dvorce a celou bradavku, nahoře nad bradavkou dvorec lehce vykukuje, u dolního rtu dvorec prakticky nevidíme. Pokud je miminko správně přisáté, pomáhá mu to účinně a efektivně odsát mléko ze všech oblastí prsa;


  • zkuste při kojení vyzkoušet různé polohy - to může pomoci uvolnit oblasti, které jsou nateklé;


Polohy kojeni

  • nekojte s miminkem zabaleným v zavinovačce, nepoužívejte ani rukavičky a dupačky. Miminko by mělo mít umožněný co největší pohyb, který ke kojení potřebuje. Ideální je ke kojení kontakt kůže na kůži!


PO KOJENÍ


  • můžete prsa zchladit studeným obkladem;

  • pokud je nalití prsou bolestivé, můžete si vzít např. ibalgin, který působí i protizánětlivě*;

  • noste dobře padnoucí podprsenku.

 

Líbí se Vám příspěvek?

Přihlaste se k odběru dalších tipů a informací o kojení

a psychomotorickém vývoji miminek!


 

Je něco, čemu bych se měla vyhnout?


Ano, miminku byste neměla nabízet žádné tekutiny (vodu/čaj), a to ani pokud je venku zrovna 35°C ve stínu.


Mateřské mléko je tvořené převážně z vody a pokud kojíte na požádání, nemůže se stát, že by miminko bylo dehydratované. Navíc, miminko (novorozeně) má velmi malý žaludek a pokud bychom tento žaludek naplnili vodou, miminko by jednak přicházelo o potřebné živiny, a jednak by se mohl uměle prodloužit interval kojení, což by mohlo nalití prsou ještě zhoršit.


Stejný dopad (tj. umělého prodoužení intervalu kojení) může mít používání dudlíku (viz článek Co byste měli vědět o dudlíku) nebo zavinovačky.


Pokud zaznamenáte jakékoli příznaky nalití prsou nebo jiné změny na prsou, kontaktujte laktační poradkyni.


*Před užitím jakéhokoli léku/doplňku stravy/bylinného preparátu vždy vezměte v potaz svůj zdravotní stav, a to i s ohledem na možnost společného uživání s dalšími léky, případně doplňky stravy. V případě nejasností situaci vždy nejprve konzultujte se svým ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

 

ZDROJE:

Líbil se Vám příspěvek? Sledujte mě na Instagramu!

bottom of page