top of page
Blog S láskou k prvním krůčkům

Vítejte na blogu

S láskou k prvním krůčkům

Jsem poradkyně psychomotorického vývoje, laktační poradkyně a instruktorka kojeneckých masáží.

Lucie Pátá

Novorozenec - tipy do začátku

Aktualizováno: 17. 5. 2024

Jsme doma. Co teď? Připravila jsem pro Vás pár základních rad, které by se mohly do každého začátku hodit.


Novorozenec


  1. Snažte se upravit prostředí pro miminko tak, aby se mu dostávalo podnětů z obou stran (postýlka, přebalovací pult, Mojžíšův košík, ale také manipulace s miminkem, krmení, komunikace, …). Předejdete tak predilekci nebo sležení hlavičky miminka.

  2. Pokládejte ho na bříško už od narození (klidně ještě s nezahojeným pupečním pahýlkem).

  3. Snažte se nepoužívat zlepšováky typu autosedačka/lehátko víc než je nezbytně nutné. Jasně, přepravit miminko v sedačce musíte (bezpečnost rozhodně na prvním místě!), a ano, vyčůrat se taky musíte, ale dál miminko pokládejte spíše na přiměřeně tvrdou podložku. Jeho vývoji to prospěje daleko daleko víc.

  4. Při manipulaci s novorozencem se vyhýbejte oblasti krční páteře. Tato oblast je pro miminka velice citlivá a stimulací této oblasti bychom mohli nechtěně vyprovokovat záklon miminka.

  5. Miminko do doby, než samo leze/sedí, nenoste ve svislé pozici. Asi Vás napadne - a co odříhnutí? Pro to jsou vhodné 2 polohy - 1) tygřík🐯 nebo 2) jak já říkám pytel brambor 🥔.

  6. Při pokládání miminka na podložku pokládejte nejprve zadeček a až pak hlavičku. Miminko by jinak mohlo mít pocit, že padá.

  7. Při přebalování nečistěte zadeček zvednutím nožiček nahoru, ale spíš přitažením nožiček miminka k bříšku. Klouby miminka nejsou ještě zralé. Pro vyjmutí špinavé a vložení čisté plenky můžete miminku ukázat otočku na bok, aby si i u přebalování trošku zacvičilo! 💪

A jako poslední, snažte se co nejvíce odpočívat!

 

Líbí se Vám příspěvek?

Přihlaste se k odběru dalších tipů a informací o kojení

a psychomotorickém vývoji miminek!


 

Líbil se Vám příspěvek? Sledujte mě na Instagramu!

bottom of page