Přední a zadní mléko - jaká je pravda?
- Lucie Pátá
- 8. 9. 2024
- Minut čtení: 3
Aktualizováno: 16. 9. 2024
Nedostatek znalostí může být nebezpečný. A neméně to platí i o (bohužel) stále přetrvávajícím mýtu o předním a zadním mléce. Jak je to tedy doopravdy? Existují dva různé typy mléka? Potřebuje se miminko kojit určitou dobu, než se mléko přemění na zadní? Je přední mléko na žízeň a zadní na hlad? Pojďme se tomu podívat na kloub!

Nejprve si vysvětlíme, jak kojení funguje:

"Kojící část" ženského prsa se skládá ze skupiny alveolů, tedy buněk vylučujících mléko.


Alveoly jsou hroznovité váčky tvořené vlastními sekrečními buňkami, laktocyty.
Ty tvoří mléko z živin z krve matky.
Kolem alveolů jsou myoepiteliální buňky, které se kojením stahují a umožňují pohyb mateřského mléka kanálky směrem k bradavce.

Mlékovody jsou kanálky přivádějící mateřské mléko z lalůčků mléčné žlázy k bradavce, odkud je může miminko sát.

Jak to souvisí s předním a zadním mlékem?
Pravdou je, že při delším odstupu od posledního kojení teče miminku nejdříve vodnatější mléko, a až po nějakém čase kojení mléko tučnější.

Proč je tomu tak?
Významnou složkou mateřského mléka je tuk. A tuk se přirozeně přichycuje k sobě navzájem a ke stěnám alveol (to jsou hroznovité váčky, kde se tvoří mléko z Vaší krve - viz obrázek výše).
Čím více času uplynulo od posledního kojení (nebo odsávání), tím více tuku se mělo možnost v prsou usadit. A než se tento usazený tuk z prsou zase uvolní, teče miminku po přisátí nejdříve mléko s vyšším obsahem vody.
Neexistují tedy dva druhy mléka! A stejně tak neexistuje žádný "magický okamžik", kdy se z předního mléka stane mléko zadní. Zvyšování obsahu tuku v mateřském mléku je pozvolné.
Představte si to jako puštění teplé vody z kohoutku...

Nejprve teče studená, po chvilce vlažná, a po další chvilce teplá. Pokud teplou vodu vypneme, a po chvilce ji budeme chtít znovu pustit, poteče teplá dřív.
No a s kojením to funguje podobně...
Čím častěji se miminko kojí nebo maminka odsává, tím méně má tuk šanci se na stěnách usazovat, a tím vyšší je jeho podíl v mléce, které jde miminku do pusinky hned po přisátí.
Termíny přední a zadní mléko dávají tedy smysl pouze tehdy, když mezi jednotlivými kojeními nastanou delší časové intervaly (např. kojení po 2 nebo 3 a více hodinách). Čím déle je od posledního kojení, tím nalitejší prsa jsou, a tím větší je rozdíl v obsahu tuku.
Líbí se Vám příspěvek?
Přihlaste se k odběru dalších tipů a informací o kojení
a psychomotorickém vývoji miminek!
Jaký je tedy závěr?
Z toho celého plyne, že přední a zadní mléko nemusíte vůbec řešit, pokud kojíte své miminko na požádání. Zapomeňte tedy na jakékoli intervaly pro kojení a kojte dle aktuálních potřeb miminka.
Zároveň nechte miminko, aby si samo určilo, jak dlouho se bude kojit. Tedy čekejte, než se od prsa samo odpojí, a až pak nabídněte prso druhé.
A pamatujte, mléko je jen jedno! Nemusíte se obávat, že by miminko dostávalo pouze "přední mléko", jak se Vám možná někdo pokusí tvrdit...

ZDROJE:
KellyMom, & KellyMom. (2023, November 10). Foremilk and hindmilk – what does this mean? Dostupné z: https://kellymom.com/bf/got-milk/basics/foremilk-hindmilk/ [citováno 2024-09-07]
Mohrbacher, N. (2010, June 27). Worries about Foremilk and hindmilk. Nancy Mohrbacher. Dostupné z: https://nancymohrbacher.com/blogs/news/worries-about-foremilk-and-hindmilk [citováno 2024-09-07]
La Leche League GB. (2024, June 10). Fat content of breastmilk – FAQs. Dostupné z: https://laleche.org.uk/health-professionals/fat-content-breastmilk-faqs/ [citováno 2024-09-07]
Breastfeeding Support. (2022, March 16). Forget about foremilk and hindmilk. Dostupné z: https://breastfeeding.support/forget-about-foremilk-and-hindmilk/#google_vignette [citováno 2024-09-07]